Káva – horký nápoj z produkce kávovníku

Jakmile se řekne slovo káva, tak hned každý ucítí její charakteristickou aromatickou vůni, která je velice příjemná. Jde o horký nápoj, kterého základ se vyrábí z plodů kávovníku. Z plodů se získávají semena, tedy kávová zrna a tato zrna se následně pro další využití zpracují mletím.

Jak již bylo řečeno, charakteristickou vlastností kávy je typická příjemná a silně aromatická vůně a tmavě hnědá až černá barva. Další vlastností je vysoký obsah kofeinu, který má povzbuzující účinky.

Káva se začala pěstovat již v dávné historii na území Arábie, do které byla přivezena dle záznamů z Jemenu. Dřív, než se však dostali k dnešní tradiční kávě, tak se plody kávovníků žvýkaly.

Co se týká kávovníku, tak jde o rostlinu, která je stále zelená, pochází z Etiopie a postupně se rozšiřovala do zemí jako Cejlon, Afrika, Madagaskar, Brazílie a další. Kávovníku se daří ve vlhkém a teplém prostředí a pěstují se tři druhy kávovníku, a sice Arabica, Robusta a Liberica.

K nejkvalitnější variantě kávy patří Arabica a zajímavostí je, že její chuť a vůně je ovlivněna také zemí, ve které se pěstuje. Ale ve většině převažuje jemná, nasládlá až ovocná příchuť.

Robusta je zase známá tím, že oproti Arabice obsahuje dvakrát více kofeinu, má výraznou hořkou chuť a používá se také pro výrobu kávy instantní.

Káva je známá také dalšími účinky a kromě toho, že povzbuzuje, zabraňuje únavě, tak slouží i jako prevence proti rakovině. O kávě není pravdivé, že způsobuje vysoký krevní tlak, jde spíš o to, že není vhodná pro lidi, kteří již vysokým krevním tlakem trpí.

Káva má také tu moc, že dokáže navodit příjemnou a pohodovou atmosféru, takže je vhodným společníkem nejen na doma, ale také v práci, kde o stres a povinnosti není nouze. Najdete jí také ve všech prodejnách s občerstvením a můžete si tak příjemné chvíle s kávou vychutnat kdekoliv.

Sdílej s přáteli!