Když v místnosti zavoní káva

Asi každý si dokáže představit tu příjemnou vůni kávy, která když je čerstvě připravená, tak dokáže provonět celou místnost a nadělat pěkné chutě. Každý milovník kávy tuto vůni miluje a kromě vůně také její neodolatelnou chuť.

Milovníci kávy si jí dokážou dopřát nejen po ránu, ale kdykoliv v průběhu dne a i těžký den se v tu chvíli promění na pohádkový. Káva má prostě svoje jedinečné vlastnosti, kterým je těžké odolat.

Proto asi každého bude zajímat něco zajímavého o kávě, protože čím víc o ní budete vědět, tím víc vám bude bližší. Třeba fakt, že káva se vyrábí z kávovníku, který je vlastně ovoce. Jedná se o plody kávovníku tedy bobule, z kterých se čerpají kávová zrna.

Kávovníky rostou především v rovníkové oblasti, kde jsou vhodné klimatické podmínky. Největším producentem kávy je například Brazílie. Po Brazílii je to Vietnam a Kolumbie. Brazílie se těší oběma druhy kávovníků jak Robusta, tak i Arabica. O tom svědčí také fakt, že produkce kávy v Brazílii zastupuje významný kus ekonomiky.

I když byste řekli, že kávovník jako kávovník, tak druhy Robusta a Arabica mají značné rozdíly. Třeba taková káva z produkce Robusta obsahuje dvakrát více kofeinu, než Arabica.

A odkud vlastně pochází samotný název „káva?“ Tento název pochází z arabštiny a v překladu to znamená fazole vína.

Káva patří k nápojům, které mají značné povzbuzující účinky. Pomáhá vydržet v bdělosti, účinkuje proti únavě, dokáže postavit na nohy. Kromě toho navozuje příjemnou atmosféru a doslova vyvolává pocity pohody a štěstí. Dokonce slouží i jako prevence proti rakovině.

Káva doslova vládne světu asi jako voda nebo čaj. Jsou to nápoje, které mají svoje charakteristické vlastnosti a vůni a už díky specifickému zbarvení dokážou přilákat tisíce konzumentů. Provázejí nás v časech dobrých i zlých a nechybí na stole téměř nikdy.

Sdílej s přáteli!