Nejdražší káva pochází z trusu

Káva je populární nápoj snad po celém světě a někteří uživatelé si bez kvalitního šálku nedokážou představit začátek dne. Co ale kdyby jim někdo řekl, že kávu, kterou si právě objednali, nejen, že draze zaplatí, ale ještě její původ je z trusu? Kdo se o kávu jako takovou zajímá, tak ho to ani nepřekvapí, ale mnoho zajisté zaskočí. Otázkou je, zdali by svůj ranní šálek ještě dopili. Nesmí nás ani překvapit, že ať je původ takový podivný, stále se jedná o nejchutnější nápoj na celém světě.

Kopi Luwak neboli cibetková káva

Cibetky jsou takové malé šelmičky, ale svým způsobem jsou to hotové labužnice, že hned tak něco nesnědí. Je vidět, že i ony vědí, co je dobrého. Vysloveně nachází zalíbení v kávových bobulích. Což by ani tak nebylo divné. Co je ovšem prapodivnější, že denně se vydávají sběrači do míst, kde se pohybují, aby našli jejich trus. Z něho vyjmuli nepoškozená kávovníková zrna a tradičním způsobem je upražili. Je až neuvěřitelné, že tato káva patří mezi jedinečnou, která přináší neodolatelný prožitek. Také jen cena je naprosto úchvatná. Za jeden kilogram se zaplatí klidně i 1 000 dolarů, což ji pro změnu staví do pozice nejdražší kávy na světě.

Káva se stala předmětem zkoumání

Není ani divu, že vědci se pustili do tvrdé práce, aby prozkoumali, jak je možné, že takto získaná káva má v podstatě úplně jinou, lahodnější chuť, než klasicky zpracovaná z plantáží. Po několika pokusech zkoumání přišli na to, že je to úplně jinak. V žaludku cibetky totiž probíhá v podstatě fermentační proces a tím se z kávy ztratí její některé nahořklé látky. Káva tak získá nenapodobitelné aroma. Její chuť je kořeněná s velice příjemným a lehkým nádechem čokolády a karamelu. Zakoupit si ji lze i u nás, jen je dobré se zajímat o její skutečný původ. Díky totiž vysoké ceně se najdou i různí podvodníci, kteří chtějí pouze vydělat na názvu. Je lepší se obrátit na renomovaného obchodníka, který má přímé kontakty.

Sdílej s přáteli!