Zvedněte si náladu kávou nebo čajem

Když vám něco právě nevychází nebo je venku pochmurný den, tak určitě vám okamžitě udělá radost šálek kávy nebo čaje. Nápoje, které nás provázejí každým dnem a doslova nám podskočí srdce, když si na ně vzpomeneme. Odkud se vlastně vzali?

Za kávu jsme vděční především rostlině zvané kávovník, ze které pocházejí kávová semena. Budete se divit, ale jedná se o ovoce a plody kávovníku jsou podobné klasickým třešním. A právě uvnitř jsou skryta kávová zrna. Původ kávovníku je z afrického kontinentu, Etiopie. Odtud káva putovala do Arábie, která se od té doby považuje za matku kávy. Jinak se již pěstuje po celém světě.

Čaj je výsledkem zpracování listů čajovníku. Stálezeleného keře, který dorůstá ve volné přírodě až do výšky 15 metrů. Jeho přirozený původ je z jihovýchodní Asie v blízkosti hranic Číny a Indie. Jinak je kromě Indie a Číny produkcí také zemí jako Pákistán, Irán, Srí Lanka, Japonsko, Nepál, Indonésie, Austrálie, Keňa a Argentina.

Dle způsobu zpracování si můžete pochutnat na čaji černém, bílém, zeleném a polozeleném. Dále jsou to čaje Pu-erh, čaj oolong, ovocné čaje, bylinné čaje, Rooibos a mnoho dalších variant.

V případě kávy se můžete setkat s druhy jako zrnková, mletá, porcovaná, Fair trade, Instantní, Bio káva, bez kofeinu, zelená atd. Co se týká samotné přípravy, tak tady si můžete pochutnat například na kávě filtrované, espresso, instantní, turecké, dále si můžete dát cappuccino, moccacino, Alžírskou, Irskou či Vídeňskou, Latté, Melange a další.

Jednoduše káva a čaj k nám jaksi přirozeně patří a jsou součástí našich domácností, zaměstnání, restaurací a kaváren. Jsou nejjednodušším způsobem pohoštění a vždy konverzace začíná otázku? „ Dáte si kávu nebo čaj?“

A takovou nabídku lze jen málokdy odmítnout, protože právě při kávě a čaji vznikají nejdelší hovory a naladí se ta nejpříjemnější atmosféra.

Sdílej s přáteli!